Co oznacza pogrzeb świecki?

Beata Branc-Gorgosz
Beata Branc-Gorgosz
8.7.2023

Śmierć ukochanej osoby to zawsze trudny czas dla jej najbliższych. Organizacja ceremonii pogrzebowej może być niezwykle męcząca, także pod względem fizycznym. Często kościół narzuca nam pożegnanie bliskiej osoby w zgodny z tradycją i wymogami wiary sposób, który często może okazać się nie tylko niezgodny z przekonaniami rodziny i zmarłego, ale jest zwykle także mało… osobisty. Nie każdy bowiem życzy sobie pochówku z mszą, obecnością księdza oraz symboli religii, której za życia tak naprawdę nie wyznawał czy nie praktykował. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala na godne i uroczyste pochowanie zmarłego bez angażowania żadnej instytucji kościelnej. Przekonaj się, co oznacza pogrzeb świecki, jak wygląda i co go wyróżnia. Proszę zapoznać się z opiniami uczestników ceremonii pogrzebowych.

Świecki pochówek – pochowaj zmarłego godnie i uroczyście

Coraz więcej osób wie, jak chciałoby zostać pochowanym, a nawet ma pewne wyobrażenie dotyczące swojego pogrzebu. Niektórzy w testamencie lub w ostatniej woli zamieszczają instrukcje z tym związane. W przypadku braku specjalnych próśb obowiązek zorganizowania ceremonii pogrzebowej spada na rodzinę. Chcąc pożegnać ukochaną osobę w uroczysty sposób, wybierają więc pogrzeb kościelny. Ale istnieje alternatywa, która będzie doskonałym wyborem zwłaszcza dla osób niewierzących lub nieutożsamiających się z doktryną żadnej z wiar – świecki pochówek. Nie wymaga on obecności księdza, odprawiania mszy czy modlitwy. Wszystkim zajmuje się mistrzyni ceremonii, która pomoże w pożegnaniu bliskiej osoby w równie doniosły sposób.

Jak wygląda świecka ceremonia pogrzebowa?

Niektórym może być ciężko wyobrazić sobie pochówek bez katolickiego lub innego związanego z daną religią kapłana. Wiele osób może zastanawiać się, czy to możliwe i jak wygląda pogrzeb bez księdza. W zależności od potrzeb i wymagań zmarłego czy rodziny wcale nie musi bardzo odbiegać od niego wyglądem i przebiegiem. Świecki pochówek może, tak jak tradycyjny, kościelny odbywać się po wcześniejszym ustaleniu z zarządcą cmentarza , zwykle z proboszczem parafii w kaplicy i na cmentarzu parafialnym (lub komunalnym). Księdza zaś zastępuje mistrzyni ceremonii pogrzebowej, która zamiast na modlitwie i mszy skupia się na osobie i doczesnym życiu zmarłego.

Co wyróżnia świecki pochówek?

Pożegnanie ukochanej osoby powinno być przede wszystkim czasem zadumy, refleksji i wspominania zmarłego. Niezwykle ważne jest, aby świecka ceremonia pogrzebowa była osobista i skupiona na bliskim, który odszedł. Na uczczeniu jego pamięci skupiają się szczególnie pogrzeby świeckie. To właśnie różni je od tych tradycyjnych, tych kościelnych, podczas których przez długą mszę nie ma często czasu na przemowy bliskich i wspominanie zmarłego. Odpowiedzi na pytanie, co oznacza świecki pochówek, może być więc wiele. Najważniejsze jest jednak to, że może być on nade wszystko doniosłym, ale także bardzo prywatnym i osobistym wydarzeniem, a obecność księdza zastępuje mistrz /mistrzyni ceremonii pogrzebów świeckich.

Jesteś zainteresowany wynajęciem
mistrza ceremonii pogrzebowej?

Zadzwoń lub wyślij sms. Wyjaśnię telefonicznie jak wygląda ceremoniał, w czym mogę pomóc. Możemy także umówić się na spokojne spotkanie. Wspólna rozmowa wesprze w trudnej chwili, rozwieje wątpliwości, pomoże w ukojeniu niepewności, bólu, straty.

Skontaktuj się