Pogrzeby świeckie Opole

Pogrzeby świeckie cieszą się w Opolu coraz większym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim ze zmieniającej się świadomości osób, które tracą bliskich. Jeszcze do niedawna nie wiedziano, że istnieje możliwość takiego pochówku także w ich mieście. Urządzając ostatnie pożegnanie najbliższych, warto wziąć pod uwagę osobistą wolę zmarłego – nie tylko tę wyrażoną bezpośrednio w testamencie.

Kiedy potrzebny będzie pogrzeb świecki?

Pochówek bez księdza, pozbawiony religijnej otoczki, to dla wielu osób umierających bardzo ważna sprawa – często wyraźnie nalegają one, aby właśnie o taki zadbać. W przypadku śmierci nagłej, niepoprzedzonej ustaleniami dotyczącymi rodzaju ceremonii, rodzina powinna zatroszczyć się o to, aby uwzględnić wiarę oraz przekonania tego, kto odszedł. Świecki pochówek, który możemy zorganizować między innymi w Opolu, to sposób na połączenie pięknej oprawy pogrzebu o bardzo osobistym wydźwięku z możliwością pochowania zmarłego w miejscu bliskim jego rodzinie. Wbrew krążącym mitom, można zorganizować taki pochówek także na cmentarzu parafialnym, nawet gdy zmarły był osobą niewierzącą i niepraktykującą. Między innymi to należy do zakresu naszych obowiązków – pomagamy (jeśli to potrzebne) rodzinie pochowanie bliskiej osoby tam, gdzie sobie ona tego zażyczyła, w kameralnej, podniosłej atmosferze.

Poszukujesz mistrza
ceremonii pogrzebowej?

Zadzwoń lub wyślij sms. Wyjaśnię telefonicznie jak wygląda ceremoniał, w czym mogę pomóc. Możemy także umówić się na spokojne spotkanie. Wspólna rozmowa wesprze w trudnej chwili, rozwieje wątpliwości, pomoże w ukojeniu niepewności, bólu, straty.

Skontaktuj się

Jak wygląda pochówek bez księdza?

W przypadku klasycznych pogrzebów to ksiądz odgrywa rolę prowadzącego. W świeckich jest to mistrz/mistrzyni ceremonii pogrzebowej. To osoba, która w pewien sposób zawiaduje całym zgromadzeniem, wygłasza piękne przemówienie/laudację na temat życia i dokonań zmarłego, umożliwia żałobnikom dodanie paru słów od siebie, organizuje muzykę na żywo lub odgrywa odpowiednie pieśni, zgodnie z ustaleniami zmarłego lub rodziny. Taki pogrzeb może mieć zgoła inny charakter, niż powszechnie przyjęło się to w naszej kulturze. Na życzenie rodziny żałobnicy mogą zostać poproszeni o ubranie się np. w jasne kolory, a osoba prowadząca zadba o optymistyczną i miłą dla ucha oprawę muzyczną. Takie pogrzeby przestają już budzić zdziwienie  to nie tylko wśród osób świeckich, ale i wszystkich tych, które odeszły- zmarły pełne miłości  swojej rodziny, dlatego nie chciały aby ta smuciła się po ich śmierci, lecz kontynuowała swoje życie tylko bez nich.

Czytaj więcej...

Jaka jest nasza rola w pogrzebie?

Świeckie pochówki to opcja, która cieszy się sporym zainteresowaniem w Opolu. Samo województwo opolskie z roku na rok organizuje coraz więcej tego typu ceremonii, co świadczy o tym, że zapotrzebowanie na tę usługę wzrasta. Odprawiony przez mistrza ceremonii pogrzeb świecki, nie kościelny to okazja, aby z pełną odpowiedzialnością  pożegnać zmarłego, dowiadując się więcej o życiu Tego, kim był, czego dokonał, jak wyglądało jego życie. Jest to pochówek mający wszelkie cechy podniosłości i niezwykle uroczysty charakter, ale pozbawiony aspektu religijnego, czyli spójny z poglądami, jakie za życia głosiła osoba, która odeszła, którą będę żegnać. Dbamy nie tylko o załatwienie wszelkich formalności z tym związanych na wyraźną prośbę i w imieniu pogrążonej w żałobie rodziny, ale również o to, aby był to czas w pełni poświęcony temu, kto odszedł, bez dzielenia uwagi żałobników pomiędzy myśli o nim, a religijne rytuały.