Paryski cmentarz "Père-Lachaise" Paryskie wspomnienia....

Beata Branc-Gorgosz
Beata Branc-Gorgosz
23.1.2024

Francuskie wspomnienia,

czyli wizyta na francuskim - paryskim#cmentarz "Père-Lachaise”.

 

Wielu z nas coś robi podczas podróży lub wakacji. Osobiście niemal od zawsze idę na spacer na jakiś cmentarz, do miejsca spokoju, wywołujące go zadumę, przywołującego wspomnienia o tych, którzy odeszli w dawnych czasach,albo nie tak odlegle, którzy byli pochowani w formule pogrzeb świecki lub uroczystość kościelna.

 Wielcy, mali, znani bardziej, lub mniej, dobrzy albo źli. Pochowani bardzo często w formule pogrzeb świecki, lub w uroczystości kościelnej. Ludzie podobni do nas. Pochowani w grobie, w grobowcu, w kolumbarium, skremowani, lub nie.

Staram się też czegoś dowiedzieć o danym miejscu i tam spoczywających. O małych cmentarzach , tych mniej znanych informacje pozyskać jest trudniej, zaś o tych zabytkowych, informacje zawsze szybciej i łatwiej jest dziś pozyskać.

 Paryski #cmentarz "Père-Lachaise" ( czyt.:Per Lasze) (fr. Cimetière du Père-Lachaise) w końcu udało mi się odwiedzić, znalazł się i na to istotne dla mnie miejsce czas. To największy i najsławniejszy paryski i francuski zabytkowy cmentarz, założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis, podarowanej przez króla Ludwika XIV swojemu spowiednikowi: ojcu = Père Lachaise (ojcu Lachaise), francuskiemu jezuicie: imć François deLachaise. Tutaj miały miejsce ciche pogrzeby świeckie ale i wielkie uroczystości państwowe.

 

Na #cmentarzu „PereLachaise w #Paryż leży obecnie ok. miliona osób, a na jego powierzchni znajduje się około 100 tysięcy grobów, w tym ponad 60 grobów Polaków oraz jeden grób zbiorowy.

Na cmentarzu tym znajdziemy groby znanych pisarzy, poetów, kompozytorów,polityków, ale także ludzi zamożnych, nie koniecznie zdolnych . Odwiedziłam groby m.in.:

·       Fryderyk Chopin – kompozytor i pianista,

·       Jarosław Dąbrowski – działacz niepodległościowy, generał i wódz naczelny wojsk Komuny Paryskiej,

·       Ewelina Hańska – szlachcianka, żona Honoré de Balzaca,

·       Bonawentura Niemojowski – prawnik i polityk, prezes Rządu Narodowego w czasie powstania listopadowego,

·       Adam Prażmowski – pierwszy polski astrofizyk,najwybitniejszy polski astronom XIX wieku,

·       Tadeusz Tyszkiewicz – generał brygady armii Księstwa Warszawskiego(w 1939 roku trumnę z prochami przewieziono do Polski),

·       Maria Walewska (na cmentarzu znajduje się serce hrabiny) –kochanka cesarza Napoleona Bonapartego,

·       Józef Wysocki – generał Wojska Polskiego, uczestnik polskich powstań narodowych i powstania węgierskiego 1848–1849, w mogile zbiorowej,

A także znanych Francuzów pochodzenia polskiego, jak: Aleksander Walewski, Ludwik Wołowski.

Większość polskich grobów na #cmentarz Pere-Lachaise już nie istnieje(wysokie koszty utrzymania).

Na Cmentarzu Père-Lachaise spoczywają także ci, którzy zmarli przed otwarciem cmentarza w 1804 roku, wśród nich m.in.: Jean de La Fontaine i Molier, ich prochy kazał tu przenieść Napoleon Bonaparte ( o którego grobie w odrębnym poście) w celu swego rodzaju "promocji" cmentarza.

Jesteś zainteresowany wynajęciem
mistrza ceremonii pogrzebowej?

Zadzwoń lub wyślij sms. Wyjaśnię telefonicznie jak wygląda ceremoniał, w czym mogę pomóc. Możemy także umówić się na spokojne spotkanie. Wspólna rozmowa wesprze w trudnej chwili, rozwieje wątpliwości, pomoże w ukojeniu niepewności, bólu, straty.

Skontaktuj się